Krótkość (świeżego) oddechu – skurcz oskrzeli wywołany pastą do zębów

Wyniki testów czynnościowych płuc u kobiety ze świstem, dusznością i suchym kaszlem. 21-letnia kobieta niepaląca, cierpiąca na astmę w wywiadzie, odczuwała sapanie i duszność trwającą sześć tygodni; objawy te były leczone dostosowanymi dawkami preparatów teofiliny, wziewnych beta-agonistów i wziewnych steroidów. Wystąpił uporczywy suchy kaszel, ale rentgen klatki piersiowej był normalny. Pacjentka używała pasty do zębów Crest Tartar Control (Procter and Gamble, Cincinnati), ale kiedy przeszła na pastę do zębów na bazie żelu, jej świszczący oddech ustąpił dramatycznie. Rechallenge z dowolną pastą na bazie pasty spowodowało świszczący oddech w ciągu 10 minut. Testy czynności płuc przeprowadzono przed i po ekspozycji na pastę do zębów na bazie pasty, jak również po leczeniu bronchodylatacyjnym. Wyniki (tabela 1) wykazały istotny klinicznie spadek przepływu po ekspozycji na pastę do zębów na bazie pasty i umiarkowaną odpowiedź na leki rozszerzające oskrzela.
Procter and Gamble dostarczył listę zawartości pasty do zębów Crest. Jedyną absolutną różnicą między pastami do zębów na bazie żelu i pasty był rodzaj zastosowanego sztucznego smaku – łagodny aromat przyprawowy w pastach do zębów na bazie żelu oraz aromat przyprawowo-miętowy lub wintergrinowy w pastach do zębów na bazie pasty. Pacjentka następnie ujawniła, że wystąpił świszczący oddech, gdy żuła gumę zawierającą zimozieloną lub miętową.
Pasta do zębów jest powszechnie używanym produktem i może nie być rozpoznawana jako zewnętrzny prowokator skurczu oskrzeli. Gdy już się tak rozpozna, unikanie pasty na bazie pasty może doprowadzić do ustąpienia objawów. Ocena opornych zaostrzeń astmy powinna uwzględniać mniej oczywiste rodzaje ekspozycji, takie jak ekspozycja na pastę do zębów.
Bruce W. Spurlock, MD
Thomas M. Dailey, MD
Kaiser Permanente Medical Center, Santa Clara, CA 95051
(13) Listy
Zamknij listy
[więcej w: stomatologia rzeszów, inseminacja nasieniem dawcy, jak szybko zrzucić brzuch ]