Żeńska płodność i połączenie tkanki tłuszczowej ad

Pod względem teleologicznym dzieje się tak, ponieważ udana ciąża wymaga około 50 000 kalorii przechowywanych w postaci tłuszczu. Krytyczna masa tkanki tłuszczowej decyduje o początku miesiączki. Nadmierna szczupłość, podobnie jak u osób z jadłowstrętem psychicznym, a także niektórzy zawodowi sportowcy i profesjonalni tancerze, opóźnia początek dojrzewania; po ustaleniu pierwszej miesiączki nadmierne odchudzanie może powodować osłabienie owulacji, niepłodność i brak miesiączki. Niedobór estrogenów wywołany nadmiernym wysiłkiem fizycznym (i zmniejszoną masą tłuszczu) jest związany z przedwczesną osteoporozą, nawet u biegaczy, u których pobudzenie kości zostało wywołane ćwiczeniami. Z drugiej strony kobiety, które były niezwykle aktywne sportowo, mają znacznie zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi, prawdopodobnie dlatego, że były narażone na niższy poziom estrogenu w czasie. Dla klinicystów te spostrzeżenia są nieocenione w ocenie pacjentów z opóźnionym okresem dojrzewania i brakiem miesiączki, a także mają ważne implikacje społeczne i medyczne dla tancerzy i sportowców. Chociaż mniej udokumentowana, krytyczna masa tkanki tłuszczowej jest prawdopodobnie również ważna w określaniu aktywności gonad u mężczyzn.
Chociaż te wyniki kliniczne są przekonujące, krytyczni naukowcy oczekują obecnie mechanizmu molekularnego, który zapewni wiarę. Na szczęście Jeffrey Friedman i jego współpracownicy wypełnili lukę. Dzięki rygorystycznej analizie genetycznej konkretnego szczepu otyłych myszy (myszy ob / ob), w 1994 roku wykazano, że komórki tłuszczowe normalnych myszy wydzielają specyficzny hormon białkowy, leptynę, której brakuje u myszy ob / ob. Zarówno u myszy jak iu ludzi poziom leptyny jest zwiększany przez otyłość i obniżany przez głód. Chociaż leptyna została początkowo uznana za hormon regulujący apetyt, Chehab i jego współpracownicy wykazali, że stymuluje on wydzielanie gonadotropin poprzez aktywację neuronów hormonu uwalniającego gonadotropinę w podwzgórzu.
Temat i książka Żeńska płodność i połączenie tkanki tłuszczowej są wspaniałymi przykładami ewolucji nauki klinicznej w ciągu ostatniego pokolenia. Wymagało to sporej obserwacji klinicznej, intuicji i ogromnego popędu i entuzjazmu, aby ustalić, że masa komórek tłuszczowych w ciele jest w jakiś sposób kluczowym regulatorem wydzielania gonadotropiny. Analiza genetyczna w laboratorium podstawowym badającym pozornie niezwiązany temat – mechanizm otyłości u myszy ob / ob – doprowadził do przekonującego mechanizmu molekularnego. Frisch wspomina te odkrycia w praktycznym, konwersacyjnym stylu, który jest zarówno ważny z naukowego punktu widzenia, jak i dostępny dla nietechnicznych odbiorców.
Seymour Reichlin, MD, Ph.D.
6480 South Upper Valley Rd., Vail, AZ 85641
[email protected] net
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: przychodnia rodzinna szczecin, espumisan przed badaniem usg jamy brzusznej, stomatologia rzeszów ]
[więcej w: karnidin, olx stargard szczecinski, lioven ]