Żeńska płodność i połączenie tkanki tłuszczowej

Pomysł, że nadmierne ćwiczenia lub niedożywienie może opóźnić dojrzewanie, zmniejszyć płodność lub zapobiec miesiączkowaniu, jest teraz tak głęboko zakorzeniony w wiedzy medycznej, że trudno uwierzyć, że pionierskie studia Frischa, rozpoczynające się pod koniec lat 60., od reprodukcyjnych konsekwencji zmieniona masa tłuszczu depotowego była w dużej mierze ignorowana lub traktowana ze sceptycyzmem. Jej hipoteza, że krytyczna masa tkanki tłuszczowej jest kluczowym czynnikiem wyzwalającym wydzielanie gonadotropin, zarówno u rozwijających się dziewczynek, jak i u dojrzałych kobiet w okresie reprodukcyjnym, była początkowo oparta na szczegółowej analizie danych demograficznych na świecie, a następnie poparta wysoce ukierunkowanymi badaniami klinicznymi. Jak opowiada Frisch, jej życie rozpoczęło się w nieprawdopodobny sposób. Wracając do nauki po wychowaniu rodziny, współpracowała z Rogerem Revelle, byłym dyrektorem Harvard Center for Population Studies, nad badaniem przyszłych globalnych potrzeb żywieniowych. Z danych na temat przyrostu masy ciała w populacjach na całym świecie zauważyli, że biedne wiejskie dziewczęta osiągały szczytowy wzrost w starszym wieku niż dobrze odżywione miejskie dziewczęta. Ponieważ wiadomo było, że okres szybkiego wzrostu poprzedza początek miesiączki, przeanalizowano kilka dużych badań populacyjnych w Stanach Zjednoczonych, w których oceniano tempo wzrostu i wiek w okresie menarche, i stwierdzono, że średnia waga w menarche wyniosła 103 funty (47 kg), niezależnie od tego, czy dziewczynki dojrzewały wcześniej, czy późno. Zdali sobie sprawę, że masa ciała była dokładniejszym predyktorem wieku w momencie wystąpienia menstruacji niż w wieku chronologicznym. Z tego wglądu wywnioskowali swoją hipotezę krytycznej masy ciała, która została opublikowana w 1970 roku. Ich praca była w harmonii z wieloma znanymi zwierzętom laboratoryjnym i domowym w tamtym czasie, ale ich znaczenie nie zostało w pełni rozpoznane przez klinicystów .
Od 1970 do 2000 roku, kiedy opublikowała swój najnowszy artykuł kliniczny (o zmniejszonej zapadalności na raka piersi u byłych sportowców w college u), Frisch poświęciła się badaniu mechanizmów, dzięki którym masa ciała wpływa na funkcję rozrodczą i jej znaczenie dla zdrowia i choroby. Jej odkrycia i interpretacja stanowią znaczną część książki. Mimo że nie była przygotowana ani do fizjologii reprodukcyjnej, ani do medycyny klinicznej, Frisch poszukiwała współpracy z dietetykami, endokrynologami, fizjologami ruchu, tancerzami baletowymi i trenerami sportowymi. Sprawiła, że cały Boston, z bogactwem uniwersytetów, studentów i szpitali, miał swoje laboratorium. Niektóre z jej najważniejszych współpracowników to D. Mark Hegsted, dietetyk w Harvard School of Public Health; Janet W. McArthur, endokrynolog w Szpitalu Ogólnym w Massachusetts; Tenley Albright, łyżwiarka figurowa mistrzyni; Douglas Wilmore, chirurgiczny fizjolog w Brigham and Woman s Hospital; Isaac Schiff, obecnie przewodniczący pogotowia i ginekologii w Szpitalu Ogólnym w Massachusetts; różne zespoły rywalizujących biegaczy i pływaków na Harvardzie i Radcliffe; i profesjonalne tancerki baletowe.
Wnioski z tej pracy są obecnie powszechnie akceptowane. W przypadku innych zdrowych młodych kobiet krytyczna masa tkanki tłuszczowej jest podstawowym wyzwalaczem cyklicznej czynności przysadki-jajnika
[przypisy: baclofen polpharma, usuwanie laserowe owłosienia cena, chirurgia katowice ]
[przypisy: baclofen polpharma, inseminacja nasieniem dawcy, paroksetyna ]