AIDS w XXI wieku: choroba i globalizacja

W ciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci epidemia zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV) i AIDS przeszła od medycznej ciekawości do obecnego statusu globalnego mordercy, zmieniając struktury rodzinne, rozwój gospodarczy, a nawet bezpieczeństwo wielu krajów w rozwijający się świat. Tony Barnett, profesor studiów rozwojowych na University of East Anglia w Wielkiej Brytanii i Alan Whiteside, dyrektor Wydziału Ekonomii Zdrowia i HIV-AIDS na Uniwersytecie Natal w Południowej Afryce, napisali książkę, która bada i skutki gospodarcze epidemii HIV-AIDS, niepowodzenia w reagowaniu na epidemię i co trzeba zrobić, aby zwalczyć epidemię. Odpowiednio, Barnett i Whiteside poświęcają wiele uwagi Afryce, domowi większości osób zarażonych wirusem HIV. Chociaż zaburzenia, nierówności społeczne, wyzysk i ubóstwo są powszechne w całej Afryce subsaharyjskiej, autorzy zauważają, że podstawowe czynniki ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa HIV w tym regionie różnią się w zależności od kraju. Przykładowo utrzymują oni, że skorumpowane rządy i wojna spowodowały epidemie w Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga, podczas gdy bardziej stopniowe zmiany gospodarcze i społeczne stworzyły w Tanzanii środowisko wysokiego ryzyka. W Republice Południowej Afryki autorzy śledzą początki epidemii w dużej mierze po dziedzictwie apartheidu. Potrzeba czarnych robotników w kopalniach i fabrykach należących do białych stworzyła kulturę, w której mężczyźni opuścili swoje rodziny, aby znaleźć pracę, a następnie zwrócili się do miejscowych prostytutek za seks. Autorzy przytaczają także godne uwagi twierdzenie, że rząd apartheidu zatrudnił zarażonych HIV mężczyzn w celu zarażania kobiet.
Poza samą liczbą infekcji skutki epidemii w najbardziej dotkniętych krajach można mierzyć poprzez jej wpływ na rodziny, gospodarki i rządy. Barnett i Whiteside dają wzruszające przykłady rodzin składających się z dzieci i ich dziadków oraz gospodarstw domowych, w których więcej pieniędzy wydaje się na pogrzeby niż na opiekę medyczną. Osierocone dziewczynki są często narażone na wykorzystywanie seksualne, a osierocone chłopcy zmuszani są do służby wojskowej. Utrata dorosłych pracowników dodatkowo wpływa na już słabe gospodarki biednych krajów. Utrata rolników może prowadzić do sprzedaży ich ziem lub uprawy łatwiejszych do uprawy. W biznesie zakażenie HIV zwiększa koszty absencji i kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.
Ponadto firmy mogą stracić bazę klientów i są zmuszone do umorzenia długów klientów, którzy zmarli. Rządy afrykańskie mogą nie być w stanie zrealizować swoich celów rozwojowych i muszą poradzić sobie z utratą znacznej części własnej siły roboczej. Jedną z niefortunnych ironii epidemii jest to, że duża liczba zgonów wśród dzieci i młodych dorosłych faktycznie pozwala rządom zaoszczędzić pieniądze, wydając mniej na edukację i emerytury.
Chociaż duża część danych demograficznych i ekonomicznych zawartych w książce może nie być interesująca dla większości czytelników, niektóre fakty są szczególnie istotne. Na przykład w Botswanie, kraju o najwyższym światowym rozpowszechnieniu zakażenia HIV, średnia długość życia dziecka urodzonego w 2000 roku spadła z przewidywanego 70 lat w przypadku braku AIDS do zaledwie 39 lat
[patrz też: refundacja aparatów słuchowych, olej śliwkowy, ile kosztuje badanie lekarskie do pracy ]
[więcej w: jak szybko zrzucić brzuch, climax control skład, przychodnia vitamed ]